Przejdź do głównej zawartości

Fauna i flora

Fauna
Oto lista dziesięciu zwierząt żyjących w parku Yellowstone: 
  1. Niedźwiedź grizzly. Naukowcy twierdzą, że te zwierzęta jadają głównie padlinę i pędy różnych roślin, poluje na małą zwierzynę oraz polują na ryby, lecz nie wahają się zaatakować większych ssaków, w tym ludzi. By przetrwać zimę muszę przybrać na wadze- blisko 50 funtów.
2. Rosomak. Ze względu na wygląd uważany był początkowo za bliskiego krewnego niedźwiedzia lub psa. W wielu regionach uznawany był za zwierzę agresywne, wręcz krwiożercze.

3. Kojot. Jest to drapieżny ssak z o wyglądzie pośrednim między małym wilkiem, a szakalem. Zamieszkuje obszary od Alaski do Meksyku. Wyróżnia się ok. 19 podgatunków kojota.


 4. Bielik amerykański. Jako symbol narodowy Stanów Zjednoczonych, jest najbardziej rozpoznawalnym ptakiem, występuje w Kanadzie, na Alasce, USA oraz Meksyk. Można go spotkać nad otwartą wodą w pobliżu dużych zbiorników wodnych (np. jezior) lub nad oceanem.


  5. Ryś kanadyjski. Jest to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Zamieszkuje Kanadę oraz północ USA: Góry Skaliste, Alaskę i Krainę Wielkich Jezior.

      
   



6. Mulak. Żyje w parach lub małych grupach na terenach leśnych Ameryki Pł., długość jego ciała to od 1-1,9m, a masa wynosi od 50kg do 215kg.

  7. Bizon. Obecnie jest to największy ssak Ameryki Północnej żyjący głównie na preriach.


 8. Puma. Jest to gatunek drapieżnego ssaka zamieszkujący Amerykę od Kanady do Patagonii, choć w większości została wytępiona.

  9. Mustang. Jest to rasa zdziczałych koni, wywodzących się od koni przywiezionych z Hiszpanii w XVIw. przez konkwistadorów. Część przywiezionych przez nich koni dostała się na wolność, tworząc na prerii nową rasę.

 10. Owca kanadyjska. Jest to jeden z dwóch gatunków owcy górskiej żyjącej w Ameryce Pł. Dorosły samiec waży ok. 135kg i ma 1m w kłębie.




Flora
Na terenie parku lasy zajmują około 4/5 powierzchni, gdzie przeważa sosna wydmowa (80%). A to lista dziesięciu roślin występujących w parku:
 1. Sosna wydmowa. Jest to sosna dwuigielna, a spotkać ją można na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej (USA, Kanada, Meksyk).


  2. Żuraweczka ''Yellowstone Falls". Jest to odmiana byliny, należąca do rodziny skalnicowatych. Powstała ona ze skrzyżowania odmian Tiarelli sercolistnej i Żurawki owłosionej.


 3. Goryczka. Rodzaj ten obejmuje około 400 gatunków występujących na całym świecie, głównie w górach.


 4. Sosna górska. Jest to kosodrzewina- gatunek drzewa lub krzewu iglastego.



 5. Bylica trójzębna. Jest ona bardzo często spotykana w Yellowstone. To aromatyczny krzew, który rośnie w suchych i półpustynnych warunkach, w obszarze pustyń chłodnych, stepów i siedlisk górskich na zachodzie Ameryki Pł.

 
 6. Kroplik żółty. Dorasta do 30cm, ma pędy wzniesione lub płożące, a jego korzenie wyrastają z pędów naziemnych. Liście są podłużne, eliptyczne, zielone oraz ząbkowane na brzegach.

 
 7. Jodła kalifornijska. Gatunek drzewa rosnący w centralnej części Ameryki Pł., na obszarach górskich w Kalifornii.


 8. Topola osikowa. Jest to gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych, występuje w Ameryce Pł. Uwaga! Nie należy go mylić z topolą osiką!

 
 9. Daglezja zielona. Gatunek drzewa występujący w części Ameryce Pł., a w Yellowstone przeważa na obszarze dolin Gallantin Range. 

    

10. Złotorost pyszny. Jest to gatunek grzybów żyjący w symbiozie z glonami, dlatego zalicza się go do porostów.

 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Położenie geograficzne Yellowstone oraz...

Park Yellowstone znajduje się w USA, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho, a usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. Park jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W parku znajdują się tzw. Mammoth Hot Spring, czyli gorące źródła położone na zboczach wzgórza. Płynąca z nich woda przesycona jest związkami wapnie i tworzy   na powierzchni grupy białych, ale i czasami wielobarwnych skał o charakterystycznych kształtach.  We wschodniej części parku płynie z jeziora Yellowstone rzeka Yellowstone. Rzeka tworzy kanion o długości 32km, głębokości od 240-360 m i szerokości od 450-1200 m. Na rzece powstały również dwa wodospady o wysokości 33 i 93 m.

Osobliwe wulkany i gejzery

Gejzer - rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest w procesie hydrotermalnym przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wysokość nawet 30-70 metrów.   Najsłynniejsze gejzery to między innymi Steamboat Geyser i Old Faithful. Wulkan - miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.     Czym wulkan błotny różni się od wulkanu lawowego? -Wulkan błotny jest to wzniesienie w kształcie stożka z kraterem i znajduje się w miejscach gdzie na powierzchnię ziemi wydob